X
zdrowie-rodzicow-a-zdrowie-dziecka

Choroby weneryczne w obliczu ciąży

Szykujesz się do powiększenia rodziny? Chcesz dać przyszłemu dziecku wszystko, co najlepsze? Zrób więc, co w Twojej mocy, i zadbaj o własne zdrowie. Nie od dziś wiadomo, że kondycja rodziców przekłada się na zdrowie potomstwa. Dowiedz się, na jakie czynniki ryzyka masz wpływ i jak możesz uchronić swoje dziecko przed groźnymi konsekwencjami!

Chcemy zostać rodzicami!

Obecnie wielu młodych ludzi dąży do tego, aby decyzja o przyjściu dziecka na świat była świadoma i w pełni przemyślana. Planowanie powiększenia rodziny nigdy nie powinno wiązać się np. z wywieraną przez środowisko presją. Nie jest to także żaden wyścig, a odpowiednie, wcześniejsze przygotowanie do ciąży pozwoli uniknąć szeregu przykrych dolegliwości, dostarczając zarazem wielu korzyści zdrowotnych całej rodzinie!

Jak dobrze przygotować się do przyjścia dziecka na świat

Przyszli rodzice planujący powiększenie rodziny powinni prowadzić zdrowy styl życia, m.in. ograniczyć wszelkie używki  (kawę, herbatę, alkohol czy papierosy), zadbać o regularną aktywność fizyczną, a przede wszystkim stosować odpowiednio zbilansowaną i odżywczą dietę. Kobietom w tym czasie zaleca się ponadto przyjmowanie suplementów, tj. żelaza, kwasu foliowego, witaminy D, kwasów DHA oraz jodu.

Ważnym działaniem prewencyjnym jest także wykonanie badań diagnostycznych, m.in. w kierunku patogenów chorobotwórczych. Infekcje przenoszone drogą płciową (STI) mogą mieć niekorzystny wpływ na płodność u obu płci oraz na przebieg ciąży. U mężczyzn może np. dojść do obniżonej liczby i ruchliwości plemników.

Czy chlamydioza jest niebezpieczna dla dziecka?

Jednym z najczęściej występujących patogenów odpowiedzialnych za choroby weneryczne jest Chlamydia trachomatis. Zakażenie przenoszone jest drogą płciową oraz perinatalną. Chlamydioza jest chorobą zakaźną, z tendencją do nawrotów, w której często dochodzi do koinfekcji innymi drobnoustrojami skutkującymi np. kiłą albo rzeżączką. U mężczyzn choroba objawia się zapaleniem cewki moczowej, częstomoczem oraz ropnym wyciekiem. Podobne dolegliwości związane z zapaleniem układu moczowo-płciowego zgłaszają kobiety.

Szczególnie niebezpieczna jest bezobjawowa postać tej choroby, która występuje aż u 70% kobiet. Nieświadome swojej infekcji matki mogą przekazać ją nowo narodzonemu dziecku. U noworodków zakażonych chlamydiozą obserwuje się zapalenie spojówek, zapalenie płuc, gorączkę i kaszel.

Kiła i rzeżączka – czyli choroby często towarzyszące chlamydiozie

Kiła jest niebezpieczna na każdym etapie ciąży. Szacuje się, że choroba ta, wywołana przez bakterię, krętka bladego (Treponema pallidum), z dużym prawdopodobieństwem może zostać przeniesiona poprzez łożysko na płód, wywołując u noworodków kiłę wrodzoną. Wyróżnia się u nich postać:

• wczesną – typową dla wcześniaków z niską masą urodzeniową. Objawy rozwijają się w ciągu pierwszych dwóch lat życia, najczęściej miesiąc lub dwa po urodzeniu. Pierwszym kojarzonym objawem jest nieżyt nosa. Obserwuje się także powiększoną wątrobę, osutkę, powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie płuc, niedokrwistość, małopłytkowość oraz zmiany w układzie kostnym.

• późną – choroba przez parę lat pozostaje w ukryciu, a następnie wskutek przewlekłego stanu zapalnego w organizmie występuje triada Hutchinsona obejmująca zmiany w OUN skutkujące głuchotą, zmianami w uzębieniu oraz śródmiąższowym zapaleniem rogówki.

Nieleczona kiła może prowadzić do ciężkich powikłań zagrażających życiu zarówno matki, jak i dziecka. Aż 10% przypadków zakażonych noworodków kończy się zgonem. Wczesne wykrycie choroby pozwala na skuteczne jej wyleczenie!

Wpływ rzeżączki na zdrowie noworodka

Aż 80% kobiet przechodzi rzeżączkę bezobjawowo! Stanowi to duże zagrożenie dla kobiet ciężarnych, bo konsekwencją przeniesienia dwoinki rzeżączki na płód, poza zapaleniem płuc, jest gonokokowe zapalenie spojówek, które może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wzroku u noworodków.

Co warto wiedzieć?

Pamiętajmy!

Nieleczona rzeżączka może powodować stan zapalny jajowodów i stać się przyczyną bezpłodności.

Nierozpoznana i nieleczona chlamydioza u ciężarnych może doprowadzić do groźnych powikłań, m.in. przedwczesnego porodu, poronień.

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje coroczne wykonywanie badań na obecność Chlamydia trachomatis u wszystkich kobiet, szczególnie tych planujących ciążę.

Wiarygodne badanie identyfikujące groźne patogeny przenoszone drogą płciową wykonasz w EUROIMMUN DNA: https://www.euroimmundna.pl/pakiet-intymny/

Wykrycie drobnoustrojów chorobotwórczych STI umożliwia rozpoczęcie skutecznej terapii.

Zdrowie dziecka w dużym stopniu zależy od kondycji przyszłych rodziców. Dlatego ich edukacja w aspekcie planowania potomstwa i rozsądnego przygotowania się do ciąży jest bardzo istotna. Parom zainteresowanym tym tematem polecamy stacjonarne warsztaty „Zdrowi rodzice, zdrowe dziecko” prowadzone przez doświadczoną dietetyczkę panią Bożenę Kropkę. To na pewno spora dawka cennej wiedzy skierowana w szczególności do par planujących w najbliższej przyszłości powiększenie rodziny.

Więcej informacji na temat warsztatów znajdziesz tutaj: https://www.bozenakropka.pl/sklep/zdrowi-rodzice-zdrowe-dziecko/

Piśmiennictwo:

  1. https://www.mp.pl/pediatria/artykuly-wytyczne/wytyczne/152967,przeglad-wytycznych-dotyczacych-diagnostyki-i-leczenia-kily-wrodzonej,1
  2. https://gemini.pl/poradnik/parenting/choroby-weneryczne-a-ciaza-jak-wplywaja-na-plodnosc-i-sama-ciaze/
  3. https://epibaza.pzh.gov.pl/story/rze%C5%BC%C4%85czka-informacje-og%C3%B3lne
  4. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące zakażeń Chlamydia trachomatis w położnictwie i ginekologii.
  5. https://alfa-lek.pl/pl/poradnik/77_choroby_intymne/938_kila_a_rzezaczka_podobienstwa_i_roznice