X
Pakiet: celiakia i nietolerancja laktozyAnaliza polimorfizmów genu LCT -13910 oraz -22018 i HLA-DQ2/DQ8 520.00 

Wykonaj to badanie genetyczne, jeśli:

  • należysz do grupy ryzyka celiakii
  • występują u Ciebie dolegliwości żołądkowo-jelitowe o niewyjaśnionej przyczynie
  • podejrzewasz u siebie nietolerancje glutenu i/lub laktozy
  • masz problemy z przyswajaniem wartości odżywczych z pokarmów
  • celiakia występuje w Twojej rodzinie i chcesz sprawdzić swoje predyspozycje.

WYNIK OTRZYMASZ ON-LINE

Celiakia to przewlekła choroba zapalna jelita cienkiego, występująca u osób predysponowanych genetycznie, u których spożycie glutenu prowadzi do uszkodzenia błony śluzowej jelita cienkiego (zanik kosmków jelitowych). W zaawansowanym stadium choroby, przebiegającym z całkowitym zanikiem kosmków jelitowych, często schorzeniem współistniejącym jest wtórna nietolerancja laktozy (cukru mlecznego).

Dzieje się tak, ponieważ laktaza, enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy, wytwarzany jest w jelicie cienkim. Gdy śluzówka jelita ulega wypłaszczeniu, dochodzi do zaburzenia produkcji enzymów trawiennych, takich jak laktaza. Tym samym po rozpoznaniu celiakii zasadne może być wdrożenie nie tylko diety bezglutenowej, ale i bezlaktozowej, przy czym ta druga jest zalecana tylko na czas potrzebny do odbudowy jelita i wznowienia produkcji laktazy.

W niektórych przypadkach zarówno dieta bezlaktozowa, jak i bezglutenowa powinny być stosowane stale. Dotyczy to osób ze zdiagnozowaną celiakią, które cierpią także z powodu pierwotnej nietolerancji lakotozy.

Więcej informacji o celiakii

Więcej informacji o nietolerancji laktozy