X

Masz tę moc… w mitochondriach

Mądre mitochondria Lee Knowa to licząca ponad 300 stron książka traktująca o mikroskopijnych organellach komórkowych. Mogłoby się wydawać, że to gruba przesada poświęcać im aż tyle uwagi, jednak te miniaturowe elektrownie wzbudzają zainteresowanie coraz liczniejszej grupy naukowców i lekarzy. To dzięki ich badaniom i dociekaniom tajemnice mitochondriów wychodzą na jaw. Wiemy coraz więcej o chorobach zaczynających się od „zepsutych” mitochondriów oraz o tym, jak dbać o nasze wewnętrzne elektrownie, by zachęcić je do lepszego działania.

Lee Know z pewnością fascynuje się tą tematyką i zalicza się do tzw. mitochondryków, o czym dobitnie świadczy jego książka. Dowiesz się z niej, jak funkcjonują w naszym organizmie mitochondria, do czego się nam przydają, dlaczego są tak ważne, a także  co mają wspólnego mitochondria i legendarna moc rycerzy Jedi z Gwiezdnych wojen.

Pierwszy rozdział wprowadza nas w budowę komórki oraz biochemiczne niuanse działania mitochondriów. Dla osób związanych z biologią, medycyną i pokrewnymi dziedzinami stanowi doskonałą powtórkę i utrwalenie wiedzy. Laikom przyswojenie tych treści może przysporzyć trochę trudności. Mimo wszystko książka napisana jest dostępnym językiem i czyta się ją lekko. Fanom Gwiezdnych wojen spodoba się wprowadzenie do tego rozdziału.

Drugi rozdział to już „ciemna strona mocy”, czyli choroby związane zaburzeniami funkcji mitochondriów. Możesz nie zdawać sobie sprawy z tego, w jak dużym stopniu nasze zdrowie i życie zależy od prawidłowej pracy mitochondriów. Być może nie masz także świadomości, jak wiele chorób bierze swój początek właśnie z dysfunkcji tych organelli komórkowych. Ta książka na pewno uzmysłowi Ci zakres problemu: od zaburzeń krążenia, pracy mózgu i układu nerwowego, przez neurodegenerację, depresję, fibromialgię, cukrzycę typu 2, cukrzycę mitochondrialną, bezpłodność, choroby mitochondrialne, nowotwory, po stany wywołane uszkodzeniem mitochondriów przez leki oraz proces starzenia się.

Z pewnością zainteresuje Cię trzeci rozdział, mówiący o wpływie żywienia i stylu życia na funkcje mitochondriów. Poza samą dietą i aktywnością fizyczną, dobroczynną dla mitochondriów, znajdziesz tu informacje o wpływie różnych suplementów na prawidłową gospodarkę bioenergetyczną. Dowiesz się, jaką rolę pełni D-ryboza, koenzym Q10, witaminy z grupy B, magnez czy gorzka czekolada w procesach pozyskiwania energii przez mitochondria. Oczywiście książka nie zachęca do stosowania suplementów na własną rękę, sygnalizuje jedynie pozytywne wyniki dotychczasowych badań i pokładane w nich nadzieje.

Mądre mitochondria skłaniają do refleksji na temat zdrowia i stylu życia. Uświadamiają, jak skomplikowane są nasze komórki. Według mnie jest to książka dla osób ciekawych naukowych nowinek i zdrowego stylu życia. Spodoba się również ludziom poszukującym informacji o sposobach na spowolnienie procesu starzenia się czy zapobieganie niektórym chorobom.