X

Czy wiesz, że celiakia wpływa na ciążę i może być przyczyną poronień?

Ciąża dla wielu kobiet kończy się szczęśliwym rozwiązaniem. Niektóre jednak doświadczają przykrej jej utraty. Czym są poronienia i co je wywołuje? Dlaczego gluten dla osób predysponowanych genetycznie w kierunku celiakii może być toksyczny?

Czym są poronienia

Poronienie to stan każdej samoistnej utraty ciąży, od momentu poczęcia dziecka do 24 tygodnia. Wyróżnia się poronienia sporadyczne oraz nawracające. Jak się okazuje, do poronień sporadycznych (jednorazowych) dochodzi nawet u 10-15% kobiet, a wszystko za sprawą upływających lat, wraz z którymi spada jakość i liczba komórek jajowych. Nie bez znaczenia jest także wiek ojca. Panowie powyżej 40. roku życia stanowią jeden z czynników ryzyka. Wśród pozostałych czynników wymienia się wady genetyczne, tj. trisomie, monosomie czy poliploidie, choroby metaboliczne matki, czyli nieodpowiednio kontrolowaną cukrzycę, choroby tarczycy, zakażenia wirusowe i bakteryjne, korzystanie z używek w czasie ciąży. Z kolei poronienia nawracające, choć występują dużo rzadziej, bo dotyczą około 1% ciąż, są poważnym problemem wielu par starających się o przyjście dziecka na świat. Terminem tym określa się utratę minimum 3 kolejnych ciąż, a wpływ na to może mieć wiele czynników: wrodzone zaburzenia hemostazy, zespół antyfosfolipidowy, czynniki epidemiologiczne, hormonalne, anatomiczne czy genetyczne. Dziś dokładniej przyjrzymy się tym ostatnim.

Wpływ czynników genetycznych na nawracające poronienia

Organizm kobiety w czasie ciąży wymaga szczególnej opieki. Dostarczenie odpowiednich mikro- i makroelementów jest koniecznym elementem prawidłowego rozwoju płodu. Często jednak, pomimo stosowania zbilansowanej diety, składniki odżywcze nie mogą zostać odpowiednio przyswojone. Wynika to z nieprawidłowego funkcjonowania śluzówki jelita. Dzieje się tak z powodu zaniku kosmków jelitowych odpowiedzialnych za wchłanianie spożywanych pokarmów. W efekcie powstają niedobory żywieniowe, co sprawia trudności w utrzymaniu ciąży. Okazuje się, że za ten stan może odpowiadać celiakia. Często występuje ona w postaci utajonej i przebiega bezobjawowo, z tego względu u wielu kobiet długo pozostaje niezdiagnozowana. Może być ona również przyczyną niskiej masy urodzeniowej dziecka, porodu przedwczesnego czy IUGR (wewnątrzmacicznego ograniczenia wzrostu płodu).

A teraz parę słów o celiakii

Celiakia to wielonarządowa choroba zapalna o podłożu autoimmunologicznym i genetycznym. U części osób posiadających dodatni haplotyp celiakalny dochodzi do niewłaściwej reakcji organizmu na spożyte białka roślinne obecne w pszenicy, życie i jęczmieniu. W efekcie zanikają kosmki jelitowe, co sprawia, że substancje odżywcze nie wchłaniają się prawidłowo. Klinicznie prowadzi to do niedoborów żywieniowych. Poza objawami ze strony układu pokarmowego, takimi jak: biegunki, bóle brzucha, wzdęcia, celiakia może powodować m.in. opóźniony wzrost, karłowatość, niedokrwistość z niedoboru żelaza, osteoporozę, padaczkę, depresję, czy wspomniane poronienia.
Nie do końca poznano przyczynę tej choroby. Podejrzewa się, że u podstaw celiakii leży współistnienie kilku czynników: genetycznych, środowiskowych, immunologicznych i zakaźnych.

Kiedy, u kogo i z jaką częstością

Dawniej istniało przekonanie, że celiakia jest chorobą wyłącznie wieku dziecięcego. Dziś wiadomo, że może ujawnić się w każdym okresie życia. Choć występuje u obu płci, to dwukrotnie częściej dotyczy kobiet. Szacuje się, że występuje u 1% populacji ogólnej. Więcej informacji na temat tego schorzenia znajdziesz tutaj:
https://www.euroimmundna.pl/wszystko-co-powinienes-wiedziec-o-celiakii/
https://www.euroimmundna.pl/nie-dosc-ze-to-jeszcze-celiakia/

Dlaczego warto badać geny związane z celiakią

Jak wspomnieliśmy, w niektórych przypadkach celiakia może być przyczyną nawracających poronień. Dzięki wykonaniu badania genetycznego HLA DQ2/DQ8 można wskazać osoby predysponowane genetycznie do zachorowania i w razie potrzeby poszerzyć diagnostykę. Test posiada wysoką ujemną wartość predykcyjną, co oznacza, że całkowicie negatywny wynik badanych genów HLA-DQ2 i HLA-DQ8 z prawdopodobieństwem 99% wyklucza celiakię. Diagnozowanie tej choroby jest istotne dla osób starających się o dziecko. Po jej wykryciu zostaje włączona dieta bezglutenowa, która w 90% przypadków niweluje poronienia, umożliwiając urodzenie zdrowego dziecka. Diagnostyka genetyczna jest pomocnym narzędziem przy rozpoznaniu celiakii.

Badanie genetyczne HLA-DQ2/HLA-DQ8 w kierunku celiakii wykonasz w profesjonalnym laboratorium genetycznym EUROIMMUN DNA https://www.euroimmundna.pl/celiakia/

Zbadaj genetyczne ryzyko celiakii

Piśmiennictwo:

  1. https://www.mp.pl/pacjent/ciaza/przebiegciazy/90964,poronienie
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4367213/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4989603/
  4. https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/013/023/original/37-44.pdf?1472201032
  5. https://celiakia.pl/ciaza-i-macierzynstwo-z-celiakia/