X
Infekcje intymne

INFEKCJE INTYMNE I DIAGNOSTYKA ZAKAŻEŃ UROGENITALNYCH

Infekcje intymne pojawiają się zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Prawie każdy z nas przechodził taką infekcję choć raz w życiu, może nawet o tym nie wiedząc. Gdy zaczynają pojawiać się objawy: dyskomfort, pieczenie, ból podczas stosunku, nieznana wydzielina z pochwy lub szyjki macicy czy cewki moczowej, zaczynamy się zastanawiać, co może być przyczyną dolegliwości. Okazuje się, że tych przyczyn może być więcej, niż nam się wydaje.

Do patogenów wywołujących zakażenia intymne należą bakterie, wirusy, grzyby, a nawet pierwotniaki. Niektóre z nich mogą rozwijać się w organizmie, przez długi czas pozostając niewykryte ze względu na bezobjawowy przebieg w początkowej fazie infekcji. Nieleczone zakażenia mogą prowadzić do wielu powikłań, m.in. przewlekłego bólu, zapalenia dróg moczowo-płciowych, niepłodności, a nawet nowotworu.

 

CO MOŻE POWODOWAĆ INFEKCJE INTYMNE


Do patogenów wywołujących zakażenia urogenitalne możemy zaliczyć:

    • • Chlamydia trachomatis – prowadzi do zapalenia szyjki macicy u kobiet oraz zapalenia cewki moczowej u mężczyzn. Szczególne zagrożenie stanowi dla kobiet w ciąży, ponieważ infekcja może przenieść się na noworodka w trakcie porodu naturalnego i spowodować zapalenie w obrębie spojówek oraz bezgorączkowe zapalenie płuc.
    • • Neisseria gonorrhoeae – powoduje rzeżączkę. Objawy choroby to m.in. zapalenie cewki moczowej u mężczyzn oraz zapalenie szyjki macicy lub zapalenie jajowodów u kobiet.
    • • Herpes simplex virus 1 (wirus opryszczki zwykłej typu 1) – wywołuje najczęściej opryszczkę wargową. Przekazywany jest przez kontakty skórne (np. pocałunek). Zdarza się, że wirus ten powoduje opryszczkę narządów płciowych.
    • • Herpes simplex virus 2 (wirus opryszczki zwykłej typu 2) – prowadzi do nawracających opryszczkowych zmian na narządach płciowych.
    • • Haemophilus ducreyi – wywołuje wrzód miękki (inaczej wrzód weneryczny). Choroba objawia się występowaniem grudki, która z czasem pęka i powstaje owrzodzenie. Do niedawna uważana za chorobę krajów rozwijających się, jednak w związku z otwarciem granic i rozwojem turystyki jej przypadki zdarzają się również w krajach uprzemysłowionych.
    • • Mycoplasma genitalium i Mycoplasma hominis – powodują mykoplazmozę, czyli ostre lub przewlekłe nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej (NGU) u mężczyzn oraz zapalenie szyjki macicy i zapalenie narządów miednicy mniejszej u kobiet. Mykoplazmoza może rozwijać się bezobjawowo, prowadząc do groźnych powikłań. Patogeny te są trudne w hodowli, dlatego zalecane jest badanie molekularne (PCR/RT-PCR).
    • • Treponema pallidum – wywołuje kiłę. Początkowo choroba ta objawia się zmianami, które powstają na zewnętrznych narządach płciowych, w pochwie, odbycie lub odbytnicy, ale mogą również wystąpić na wargach i w jamie ustnej. Choroba może zostać przeniesiona na noworodka (przez łożysko lub podczas porodu).
    • • Trichomonas vaginalis – wywołuje rzęsistkowicę. Choroba ta jest powszechna wśród kobiet i może prowadzić do zapalenia pochwy i cewki moczowej, a nawet uznawana jest za czynnik ryzyka rozwoju raka szyjki macicy.
    • • Ureaplasma parvum i Ureaplasma urealyticum powoduje zapalenia dróg moczowych i inne infekcje układu moczowo-płciowego.
    • • Candida spp. – powoduje kandydozę. Drożdżaki te naturalnie występują w organizmie. Dopiero w wyjątkowych sytuacjach, np. w wyniku spadku odporności gospodarza, może dojść do „nadprodukcji” patogenu i rozwoju choroby.

 

DIAGNOSTYKA

 
W dobie szybkiego rozwoju diagnostyki medycznej coraz powszechniejsze są badania molekularne – ze względu na ich wysoką czułość i względnie krótki czas od pobrania materiału do otrzymania wyniku. Na przykład testy oparte na technice mikromacierzy pozwalają z wysoką czułością wykryć w jednym badaniu wiele patogenów. Kontrola pozytywna obecności materiału DNA pacjenta zawarta w teście umożliwia wykluczenie ryzyka nieprawidłowego pobrania (np. URO-GEN MAX 41 – badanie HPV30 i STI-11 w jednym pakiecie).

 

W zależności od tego, gdzie lekarz podejrzewa infekcję, możemy pobrać różne wymazy:

⇒U mężczyzn pobieramy m.in.: wymaz z cewki moczowej, wymaz z prącia, wymaz z rowka zażołędnego, wymaz z odbytu i również w razie potrzeby wymaz z jamy ustnej.

⇒U kobiet pobieramy m.in.: wymaz z szyjki macicy, wymaz z pochwy, wymaz z cewki moczowej i również w razie potrzeby wymaz z jamy ustnej.

 

 

Dostępne są pakiety badań:

URO-GEN MAX 41

Pakiet intymny STI-11

HPV 30

URO-GEN Candida 10

URO-GEN Bakterie i Grzyby 16

URO-GEN Bakterie 6

URO-GEN Bakterie 3A

URO-GEN Bakterie 3B

 

 

Piśmiennictwo:

  1. Norberciak, A. Posadzy-Małaczyńska. Zakażenia przenoszone drogą płciową a płodność w praktyce lekarza rodzinnego.Forum Medycyny Rodzinnej 2017; 11(1)
  2. Informacja o zakażeniach chlamydiami wywołane przez Chlamydia trachomatis. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. https://epibaza.pzh.gov.pl/story/informacja-o-zaka%C5%BCeniach-chlamydiami-wywo%C5%82ane-przez-chlamydia-trachomatis
  3. Rzeżączka – informacje ogólne. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. https://epibaza.pzh.gov.pl/story/rze%C5%BC%C4%85czka-informacje-og%C3%B3lne
  4. https://www.mp.pl/pacjent/dermatologia/choroby/wenerologia/80490,wrzod-miekki
  5. https://www.termedia.pl/poz/Zakazenia-ukladu-moczowo-plciowego-warto-sprawdzac,25882.html
  6. https://www.euroimmundna.pl/zagrozenia-intymne/